چطور جراحی بینی طبیعی داشته باشید

جراحی بینی طبیعی یعنی چه؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های رایجی است که هر ساله در داخل و خارج کشور ما انجام می شود. شکل و ظاهر بینی بسیار مهم است تا جایی که شکل و سایز بینی برخی از افراد ممکن است به صورت ناخود آگاه به شخصیت و کیفیت آن فرد نیز ربط پیدا کند. اما ما نباید اولین و مهمترین کار بینی را فراموش کنیم. ما از بینی برای نفس کشیدن استفاده می کنیم پس نباید از دهان نفس بکشیم، ما از بینی برای استشمام بو ها استفاده می کنیم، بینی بر روی صدای ما نقش بسزایی دارد و می تواند منبع مشکلاتی مانند آپنه ی خواب و سینوزیت باشد. پس هدف ما از جراحی بینی باید بهبود هارمونی صورت و مشخصات بینی به همراه اصلاح یا حفظ نقش کاربردی بینی باشد. درک اهمیت هر دو جنبه ی زیبایی و کارایی بینی در رسیدن به یک بینی طبیعی و کاربردی، حیاتی است.

جراحی بینی می تواند به روش های مختلفی ظاهر بینی شما را تغییر دهد:

 • سایز بینی به تناسب سایر اجزای صورت
 • عرض بینی در قسمت پل بینی یا سایز و مکان سوراخ های بینی
 • قوز بینی و افتادگی پل بینی که از نیمرخ نمایان است
 • نوک بینی که بزرگ و گرد، افتاده، سر بالا و یا عقابی است
 • سوراخ های بینی که بزرگ، پهن و یا سر بالا است
 • عدم تقارن بینی

در جراحی بینی نیز همانند بیشتر جراحی های زیبایی، بیمار و دکتر برای رسیدن به یک نظر مشترک با هم همکاری می کنند.

به هر حال برای نتایج ضعیف جراحی بینی (یا هر جراحی زیبایی دیگری) فقط کافیست یک جستجوی کوچک در گوگل برای “جراحی بینی خراب شده” بکنید آنوقت می بینید که چقدر جراحی های خراب شده وجود دارد. یکی از شایع ترین شکایات بیمارانی که از نتیجه ی جراحی بینی خود ناراضی بوده اند ظاهر مصنوعی و غیر طبیعی بینی بوده است.

بیشتر بیمارانی که تصمیم به انجام جراحی بینی دارند در واقع یک پزشکی می خواهند که بینی آنها را طوری جراحی کند که مشخص نباشد بینی شان جراحی شده است یا اینکه بینی آنها را طوری جراحی کند که به صورتشان بیاید.

تقریبا همیشه، هدف نهایی هر جراحی بینی اصلاح ویژگی های بینی از جمله شکل، سایز و عرض بینی است بدون اینکه ظاهر آن مصنوعی شود.

ایجاد یک بینی طبیعی

همه ی عمل های بینی خوب، یک ویژگی مشترک دارند : ظاهر طبیعی

جذاب ترین بینی ها، آنهایی هستند که با سایر اجزای صورت تناسب و همخوانی داشته باشند. برای بیشتر بیماران کلید رسیدن به یک هارمونی بین بینی و سایر اجزای صورت این است که ویژگی های منحصر به فرد خود بیمار را به حساب بیاوریم.

به جای اینکه بیماران یک بینی سر بالا و کوچک را که از عکس یک هنرپیشه دیده اند درخواست کنند بهتر است قبل از تصمیم گیری برای شکل بینی خود به عکس های قدیمی خودشان یا عکس های افراد معمولی نگاه کنند.

افراد مشهور اینستاگرام و فیسبوک استاندارد های غیر واقعی را برای ظاهر یک فرد ایجاد کرده اند. موفق ترین درخواست ها آنهایی هستند که از افراد واقعی با انتظارات واقعی نشئت گرفته اند.

یکی از مراحل ایجاد یک بینی طبیعی این است که قبول کنیم کدام قسمت های بینی در حال حاضر خوب است.

اگر قسمت هایی از بینی در حال حاضر خوب است بهتر است خرابش نکنیم و بگذاریم جزئی از ویژگی های منحصر به فرد ما باقی بماند. اگر شما در حال حاضر از قسمت هایی از بینی خود راضی هستید این را به خاطر داشته باشید که جراحی بینی می تواند کل بینی را تغییر ندهد و فقط بر روی قسمت هایی که نیاز به اصلاح دارد مانند سوراخ های بینی یا پل بینی کار کند.

ویژگی های نژادی را در نظر بگیریم

ویژگی های نژادی

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود بینی فرد طبیعی به نظر برسد در نظر گرفتن ویژگی های نژادی اوست. برای افرادی که از ویژگی های ارثی خود راضی هستند و به آن افتخار می کنند، جراحی بینی باید به نحوی انجام شود که ظاهر ویژگی های منحصر به فرد آنها باقی مانده و با سایر خصوصیات نژادی آنها مطابقت داشته باشد.

برای دستیابی به یک بینی طبیعی باید مشخصات صورت هر فرد را در نظر گرفت که این مشخصات عبارتند از:

 • طول و عرض صورت
 • زوایای کلی یا نوع گردی صورت
 • برجستگی چانه
 • سایز گونه ها و چشم ها
 • شخصیت کلی افراد

در نظر گرفتن این موارد بسیار مهم است زیرا یک بینی گرد کوچک برای یک صورت بزرگ زاویه دار مناسب نیست. زیرا روند طبیعی رشد انسان یک صورت زاویه دار بزرگ با یک بینی کوچک و گرد تولید نمی کند.

ویژگی های ذاتی و طبیعی که در بینی وجود دارند از این قبیل است :

 • خطوط محیط بینی صاف و هموار است به طوری که هیچ قاعده ی بی نظمی در آن وجود ندارد
 • بینی به طور طبیعی و پیوسته از بین چشم ها تا نوک بینی جریان می یابد
 • پل بینی با شکل و ظاهر نوک بینی تناسب پیدا می کند

چطور کارایی بینی بهبود می یابد؟

بهبود کارایی بینی

در حالت کلی کارایی خوب یک بینی وقتی مشخص می شود که فرد مشکلات تنفسی نداشته باشد. این کارایی خوب نیازمند موارد زیر است:

 • تیغه یا سپتوم بینی صاف است یا به عبارتی مانعی بر سر جریان هوا وجود ندارد
 • تنفس از سوراخ های بینی به صورت یکسان و متقارن است
 • ورودی سوراخ های بینی یا دیواره های جانبی بینی هنگام تنفس عمیق بسته نمی شود
 • هنگام تنفس صدای سوت مانند یا هر گونه صدای قابل شنیدن دیگری ایجاد نمی شود.

وقتی خصوصیت های ذکر شده را در عمل جراحی بینی در نظر بگیریم می توانیم یک بینی طبیعی و کاربردی را بدست بیاوریم.

راز های داشتن یک بینی خوش فرم و طبیعی با جراحی بینی

جراحی بینی یک راه تاثیر گذار برای تغییر ظاهر صورت و بینی است. هنگامی که این جراحی توسط یک جراح بینی با تجربه انجام شود، می توان به نتایج مطلوب دست یافت. متقاضیان مشتاق جراحی بینی می توانند با در نظر گرفتن موارد زیر برای انجام یک جراحی بینی طبیعی اطلاعات بیشتری بدست بیاورند.

راز اول : جلسه ی مشاوره اولین قدم است

جلسه ی مشاوره

وقتی یک متقاضی جراحی بینی توسط یک جراح بینی متخصص ویزیت می شود و با او مشورت می کند می تواند شانس این را داشته باشد که درباره ی انتظاراتش از جراحی بینی صحبت کند. جراح، بینی بیمار را بررسی می کند و سوالات جزئی درباره ی سابقه ی سلامتی و دلیل تمایل او به جراحی بینی را می پرسد. در بیشتر موارد، بیماران می توانند نمونه های قبلی جراحی آن دکتر را ببینند. بعد از اینکه قسمت پرسش و پاسخ بین بیمار و جراح به اتمام رسید، جراح روش پیشنهادی را برای دستیابی بیمار به اهدافش بیان می کند.

راز دوم : نسبت به جراحی و دستورالعمل های بعد از آن کاملا آگاه باشید

بیشتر جراحی های زیبایی صورت با بیهوشی عمومی انجام می شود. قبل از اینکه بیماران برای جراحی به بیمارستان یا کلینیک بیایند به آنها دستورالعمل هایی داده می شوند که باید پیروی کنند. پس از جراحی، بینی بیمار با گاز پانسمان برای چند روز بسته می شود و او در این چند روز، کبودی و تورم اطراف بینی و چشم خود را مشاهده می کند. ممکن است چند ماه طول بکشد تا ورم بینی به طور کامل از بین برود و برای اینکه نتیجه ی نهایی بینی مشخص شود ممکن است این زمان به یکسال هم برسد (برای بینی های گوشتی ممکن است بیش از یکسال زمان لازم باشد). بیماران باید در چند روز اول پس از جراحی به اندازه ی کافی استراحت داشته باشند و از انجام فعالیت های شدید خود داری کنند. و در نهایت برای مشاهده ی نتایج طبیعی، توصیه می شود بیماران تمام دستورالعمل های پس از عمل جراحی بینی را پیروی کرده، در صورت نیاز با دکترشان ارتباط داشته باشند و علاوه بر مراقبت از بینی، یک شیوه ی زندگی سالم را در پیش بگیرند.

راز سوم: کلیدی برای رسیدن به نتایج طبیعی

جراحی زیبایی بینی باید نتایج طبیعی به ارمغان بیاورد. جراحان زیبایی خوب، نیازهای بیمار را درک می کنند و برای رسیدن به یک بینی طبیعی ، زیبا و رضایت بخش توصیه های تخصصی ارائه می دهند. اگر بیماران درک کنند که هدف جراحی بینی، فقط زیبا ساختن یک عضو نیست بلکه ایجاد هارمونی با سایر اجزای صورت است، بهترین خدمات به آنها ارائه می شود. جراحان همیشه بهترین پیشنهادات را با توجه به نیاز های بیماران به آنها ارائه می دهند.

هنگامی که بیماران برای جراحی بینی تصمیم خودشان را می گیرند، منافع این جراحی می تواند فراتر از اهداف زیبایی باشد. جراحی بینی می تواند علاوه بر بهبود و اصلاح ظاهر صورت و بینی بیمار، عملکرد بینی را نیز بهبود داد و به جذابیت طبیعی او که همیشه به دنبال آن بوده اضافه کند.